Podręcznik Nasza Szkoła

“Przymusowa” edukacja

Po co się uczysz? Takie pytanie każdy nauczyciel powinien zadać swojemu uczniowi. Co więcej – takie pytanie każdy rodzic powinien zadać swojemu dziecku, które po raz kolejny narzeka, że podręcznik Nasza Szkoła nie jest wcale ciekawy i on bardzo mocno się nudzi. Nie, drodzy uczniowie, to nie podręcznik jest nudny. Wręcz przeciwnie. Zawsze można w nim znaleźć garść odpowiednio dopasowanych materiałów. Tylko, że podejście ucznia do edukacji jest złe i dlatego nie jest on w stanie dostrzec zalet, jakie mają poszczególne podręczniki z jakimi ma on do czynienia na co dzień w szkole.

“Bo muszę”

Gdyby zadać dzieciom takie pytanie, to w zdecydowanej mierze uczniowie odpowiedzieliby, że “muszą chodzić do szkoły”. Mama i tata codziennie “wiszą” im nad głowami, że mają iść do szkoły i się uczyć. To fakt. Każde dziecko, niezależnie od wieku, najchętniej spędzałoby czas na łące, gdzie mogłoby się bawić, gonić za piłką, leżeć do góry brzuchem, czy nawet czytać książki. Sami rodzice chętnie by tak robili i odłożyliby swoje obowiązki domowe na bok. Tylko, że ktoś musi zarobić na utrzymanie dzieci i nie mogą sobie na to pozwolić. No ale czy dzieci muszą się uczyć? W sumie nie, ale tak naprawdę jeżeli dziecko nie będzie się uczyć, to nie będzie potrafiło wykonać wszystkich podstawowych czynności, jak chociażby pisanie, czytanie. W dawnych czasach tylko wybrane elity mogły uczyć się takich prozaicznie łatwych czynności. To był dla nich honor. Dzisiaj edukacja dostępna jest dla wszystkich i dzieci nie potrafią docenić tego co mają, a czego nie mieli np. ich przodkowie, którzy nie mogli czasem do takiej szkoły chodzić.

Rzeczowa dyskusja

Wszyscy rodzice i nauczyciele powinni sprowokować swoje dzieci do rzeczowej dyskusji na temat edukacji. Dziecko, powiedz dlaczego się uczysz? Gdybyś się nie uczył to skąd byś wiedział, kim chcesz zostać w przyszłości? Co jest Twoją pasją? Jak się liczy do dziesięciu? Jak się czyta? Tak, edukacja ma na celu przekazanie na początku ogólnych informacji o pewnych dziedzinach, wykreowanie pewnych zachowań. Dziecko widząc jakie możliwości ma przed sobą będzie wiedział co ma ze swoim życiem zrobić w przyszłości. Dzięki edukacji życie dzieci tak naprawdę nie jest puste. Nie prowadzą one bezcelowego żywota, który nie ma żadnego sensu. Jest wręcz odwrotnie. Z roku na rok, z klasy na klasę, ze szkoły do szkoły dzieci wiedzą więcej i są w stanie dokonać naprawdę wiele. Czas na zmianę myślenia. Edukacja nie jest przymusem, tylko fajną przyjemnością.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Author

biuro@seodot.pl